Svenskt Avelslopp

Det största och mest prestigefyllda loppet av alla årgångslopp är Svenskt Avelslopp.

Loppet är öppet för svenskfödda treåringar och hundarna anmäls redan som valpar för att få vara med. Det anses vara ett av de större loppet man kan vinna, tillsammans med SM och Derbyt, inom svensk hundkapplöpning.

Avelsloppet var från början Göteborgsklubbens skötebarn och avhölls på Tuvebanan fram till dess nedläggning 1990 och i mordernare tid är det Alingsås som är arrangör av denna tävling.

Avelsloppet var från starten fram till 1994 ett tvååringslopp, som senare ändrades till att bli ett treåringslopp.


Bakgrund
Tävlingen uppkom som en konkurrent till Stockholms nystartade tvååringslopp, Svenskt Uppfödningslopp, men fick inte någon riktig genomslagskraft.
Fram till 70-talets mitt var det Stockholms Uppfödningslopp som dominerade, men sen gjordes det en rejäl storsatsning på Avelsloppet till 1977 års tävling. Den högsta vinnarpremien hittills i Sverige på 10.000 kr, sattes upp.

Hundarna fick föranmäla sig redan som valpar och tävlingen öppnades för ett obegränsat antal hundar. Det blev en given succé och Avelsloppet har dominerat årgångsloppen allt sedan dess.
Många av de bästa hundarna som sprungit på de svenska banorna har förstås försökt vinna och flera av dem har lyckats.

I loppets historia finns flera fantastiska årgångar som tampats om att vinna.


År

Uppfödare

Hund

Ägare

Klubb

Tid

Dist

Runner-Up

2022

Davantis

Avellano

L & A Wicander

SHS

30.98

506

Luolanto

2021

Quliqa

Maria Maruschka

Lena Klöver

MiHK

31.33

506

Cayenne

2020

Davantis

Arion

J Ljungblad

VHS

30.93

506

Agusti Hermione

2019

Hagas

Son of Trix

E & K Nilsson

CIM

30.89

506

Trix

2018

Blidingia

Cressida

Jansson & Wikström

SDA-GHK

31.88

506

Say No Moore

2017

Qetesh

Joe La Bello

L & A Wicander

SHS

30.64

506

Bell A More

2016

Davantis

Enemel Noir

L & A Wicander

SHS

30.90

506

Sooth

2015

Quliqa

Penny Lane

Eriksson & Nilsson

CIM

31.34

506

Mega Megu

2014

Peptalk

Lucky Luke

J & B-M Kristensson

SDA-GHK

30.86

506

Captain Kidd

2013

Qetesh

Kernel O'Key

A Nyman

GHS

- - 

506

Starscream

2012

Nattfaris

Super Superior

A Robertsson

7HS

31.36

506

Rapp

2011

Almandins

No More Legend

A & L Wicander

SHS

31.09

506

Elf

2010

Crimdon

Crimdon Boa

C Sandgren

MiHK

31.04

506

Honky Tonk

2009

Hadesrikes

Apollons Pearl

M Karlsson & P Andersson

7HS

30.50

506

Hades Pearl

2008

Fast & Beauty

Busslighter

C-G & L Andersson

7HS

33.35

550

Ruff

2007

Blubex

Black Moon

Andersson & Johansson

7HS

32.21

550

Amon-Ra

2006

Speedfire's

Black Warrior

Flexvya Racing

MiHK

32.85

550

The Pearl

2005

Hultings

Yin

Hultings

SHS

32.31

550

Wireless Whiz

2004

Quantico

Real Prince

M Nyberg 

MiHK

32.17

550

Bravour

2003

Oz Dog Park

Billabong

Os Dog Park

GHK

32.68

550

Kuling

2002

Keop's

Unika Snoddas

P Forslund

GHK

32.60

550

Cepheus

2001

GM Racing

Crasy Horse

Mili Racing

32.45

550

Bli Best

2000

K Persson

Harley D

G Sundgert

7HS

33.08

550

Screw Driver

1999

Hambletonians

Blue Ribbon

B-O & M Lindberg

MiHK

31.02

506

Queen Yellow

1998

Tellnors

Chapman

D & M Tellnor

7HS

30.91

506

Peace Keeper

1997

Quantico

Rebel Fox

A Stenwall

VHK/Sk

30.44

506

Blue Hope

1996

S Högberg

New Magic

H-O Jansson

SDA

31.15

506

Black Alley Snob

1995

Hagun's

Flying Pride

J Jermstad

SDA

31.18

506

Burnt Sienna

1994

Hagun's

Atos Celt

I & A Andersson

SDA

31.35

506

Magic Mission

1993

Ändrades fr 2- till 3-åringar

Ingen tävling

-

-

-

-

-

1992

Wi-Can

Ajax

M & M Ländin

SkHK

31.59

506

Den Du

1991

Catfoot's

Spiffy Spider

M & D Tellnor

SDA 

31.42

506

Reebok

1990

Vitas

Stinger

B-Å Johansson

7HS

29.71

480

Fairytale

1989

Vitas

Jägermeister

M & C Hagberg

GHK

29.80

480

Amarillo Perro

1988

Mamma Mia's

Akilles 

M & M Ländin

SkHK

29.12

480

Shut Gun

1987

L-E Svensson

Jane

K Svensson & B Andersson

GHK

28.81

480

Scottish Lad

1986

C Klasson

Monalee Tide

Claes Spångberg

SkHK

29.29

480

Decoy

1985

A Wicander

Highvalley Jet

M Söderman-Innala

SHS

29.72

480

Johnny Be Good

1984

L-E Svensson

Mastodont

Curt Spångberg

SkHK

30.38

480

Arrow

1983

B Söderberg

Daydream

S Norman

SHS

29.91

480

Zeus

1982

A Håkansson

Sammy Kaye

I & L Håkansson

SHS

29.54

480

Olympic Runner

1981

Goat-Wools

Utah Runner

P Gelin

SHS

29.99

480

Dingons Clashman

1980

E Öhman

Nic O'Teen

B Mårtensson

ÖHS

29.82

480

Kahlua

1979

E & I Johannesson

Ascot

S Svensson

GHK

30.20

480

Bonville Trade

1978

Symphony's

Dream Symphony

A Sundin

SHS

29.9

480

Dromlara Son

1977

B Mårtensson

Mirage

L Jonsson

NHS

30.0

480

Spartacus

1976

Goat-Wools

Idefix

G Linderoth

SHS

480

1975

G Smith

Blackwater

P & O Lindberg

GHK

480

1974

G Andersson

Dart Mountain

L Andersson

SDA

29.8

480

Thunderbird

1973

B Mårtensson

Mary Poppins

S Persson

ÖHS

Thunderbird

1972

K Karlsson

Raff

L Karlsson

SHS

Caramba First

1971

Li-Dehns

Li-Dehns Hogg

C-E Söderström

GHK

1970

Info Saknas

-

-

-

-

-

1969

Info Saknas 

-

-

-

-

-

1968

Patsy II

L Åkesson

LHS

Snabben Scibesc

1967

Info Saknas

-

-

-

-

-

1966

Info Saknas

-

-

-

-

-

1965

Exolus

T Södergren

GHK

Rudge